SEO Uyumlu Tema Kullanmanın Önemi

Web sitenizin mutfak kısmında saatlerce uğraşıp içerik oluşturabilirsiniz. Bundan sonraki (hatta hemen hemen daha önemli olanı) aşama ise, bu içeriği servis etmektir. Siz arama motorlarına ve kullanıcılara, sağlıklı olarak içeriğinizi tanıtamaz ve aktaramazsanız, saatlerce uğraşlarınız sonucunda oluşturduğunuz içerikler gerçek değerlerine sahip olamazlar. Bu konuya paralel olarak “forum sitesi benden aldığı yazıyla benim üstümde listelenebiliyor”, “adam blogspot site açmış, benim yazımı re-write etmeden direkt yayınlamış ve benden üstte görünüyor” ifadeleriyle karşılaşan arkadaşların gözden geçirmeleri gereken bir konu olduğunu düşünüyorum. Genel olarak olması gereken özelliklere değineceğim. Bu yazı, Matt Cutts‘ın blogunda ki bilgilere ve kişisel tecrübelerime dayanarak derlendi.

Hızlı Yüklenen Sayfalar Oluşturun
İçeriklerinizi oluşturduktan sonra, arama motorlarını bundan haberdar edersiniz. Pinglemiş olduğunuz içeriğinizi ziyaret edecek olan botlara kolaylık sağlamak size artı puan kazandıracaktır. Sitenizin her köşesini daha kısa sürede değerlendirme imkanı tanımanız, ziyaretçiler tarafından da olumlu karşılanacaktır. Çünkü ziyaretçiler uzun sürelerde yüklenen sayfaları beklemeyebilirler, bu nedenle sayfada kullanılan resimlerin ve diğer ürünlerin sıkıştırılması ve iyi optimize edilmesi gerekebilir.

Okunaklı Sayfalar Oluşturun
Sayfalarınızda sunduğunuz içeriğin türü her ne olursa olsun, soldan fırlayan bir pop-up, yukardan inen bir duyuru kutusu çoğunlukla kullanıcıları rahatsız eder. Özellikle video içeriklerin bulunduğu sayfalara belirli sürelerde yenileme kodu koyan arkadaşlar da, ayrı bir kulvardalar zaten. icon smile Temanın SEOya Etkisi Kısacası, kullanıcıların sitenizde gezinme süresini artırmak adına, rahat ve esnek görüntü oluşturmaya çalışın. Resimleri çok kullanmak veya çok stilli yazılar oluşturmak iyi bir site oluşturmak demek değildir. İyi ve güzel olan şey, yeri ve zamanında kullanıldığında geçerli olur.

Rich Snippet Kullanın
Zengin sayfa etiketleri başlığıyla Google’ın sunduğu bu özellik, kullanıcılar sizi arama motorlarında aratırken sitenize girmeden, siteniz hakkında daha fazla bilgiye sahip olmasını sağlıyor. Bu özellik henüz tüm arama motorlarında geçerli değil, çünkü schema.org’ta bulunan bilgilere göre tüm arama motorları tarafından kabul edilen etiket tiplerine sahip değil. Ama Türkiye’deki internet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğunun kullandığı Google’ın oluşturduğu bir etiket sistemi olduğu için sitenize olumlu değer katacaktır. Konuyla alakalı detaylı inceleme için aşağıdaki yazımı okuyabilirsiniz;

Zengin Snippet Kullanımı
schema.org Etiketlerini Kullanın
Bu etiket sistemi, RDFa yapılarıyla birlikte sitenizin belirli platformlarda daha anlaşılır olmasını sağlıyor. Örneğin Facebook’ta bir içerik sayfanızı paylaştığınızda, içeriğin ana görselini ve boyutlarını tanıtabiliyor; video paylaşmışsanız, playerınızı tanıtıp, sitenize gitmeden Facebook’tan izletme şansını kullanıcılara verebiliyorsunuz. Kullanımı kolay ve etkili. icon smile Temanın SEOya Etkisi

Sıkıştırma ve (Cache) Ön Bellek Testleri Yapın
Sayfanızın daha hızlı açılmasının yararlarından önceki maddelerde bahsettim, hem kullanıcı hemde arama motorları için faydalarından ötürü, sayfalarınızda cache bellek ve gzip sıkıştırma yöntemlerini test edebilirsiniz. Değerlendirme sonucunda gerçekten farkı oluşturacak kadar bir sonuç almışsanız, değişiklik yapmak sizin elinizde. Eğer bir WordPress altyapılı bir siteye sahipseniz aşağıdaki makalemden ön bellek (cache memory) hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Ön Bellek (Cache) Neden Kullanılmalıdır?
Aşağı yukarı değerlendirilmesi gereken esaslar bu şekilde, algoritmaların değişimiyle birlikte semantik web etiketleri kullanmanında faydaları olduğunu söyleyen arkadaşlarımız var. Bununla birlikte HTML5′in yeni semantik elemanlarını inceleyebilirsiniz. HTML5 faydaları ve detaylı açıklamaları için teknoloji kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yeni Semantik Yapı Elemanları
Birçok açıdan değerlendirilebilen SEO konusu, her ne şekilde olursa olsun halen basit manipülasyonlara yenik düşüyor. İşte kaliteli ve kalitesiz backlink kavramı oluşmayan (veya oluşmasının birilerinin işine gelmemesinden) arama motorlarından ötürü, kalitesiz içerikler üst sıralarda yer alabilmekteler. Kaliteli ve doğal yollar ile ilerleme kaydetmeniz dileklerimle

2012 yılından beri blog yazarlığı yapıyorum. Amacım herkese faydalı olabilecek içerikler üretebilmek. Unutmayalım, "bilgi paylaştıkça çoğalan bir hazinedir"

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir