Uyuşturucu Denetimli Serbestlik

Uyuşturucu madde kullanan bulunduran, kabul eden kişilere, 2015 yılından itibaren farklı bir yargılama usulüne geçildi. Şöyleki, 2015 yılından önce uyuşturucu kullanan veya bulunduran kişilere savcılık tarafından iddianame hazırlanır ve mahkemeye sevkedilirdi. Mahkeme kararı ile ister kişi tedaviye sevkedilir veya cezalandırma yoluna gidilirdi. 2015 ten sonra ise savcılık aşamasında uyuşturucu kullanan veya bulunduran kişilere artık iddianame hazırlanmamaktadır. Onun yerine kişi hakkında bir yıl ERTELEME kararı verilip dosya denetimli serbestlik müdürlüklerine gönderilmektedir.

Bir yıl cezası ERTELENEN kişinin dosyası denetimli serbestlik müdürlüğüne gönderildikten sonra sanık denetimli serbestlik müdürlüğüne davet edilir. Sanık müdürlüğe geldikten sonra ise 5 iş günü içinde tedavi olacağı hastaneye sevk edilir. Bu hastaneler AMATEM, Araştırma Hastaneleri veya Devlet Hastaneleri olmaktadır. Kişi hastaneye başvurduğunda ise idrar testi yapılır. İlk test negatif yani kişinin idrarında uyuşturucu madde bulunamazsa “tedaviye ihtiyacı yoktur” denilerek rapor denetimli serbestlik müdürlüğüne gönderilir. Eğer idrarda pozitif yani uyuşturucu madde kullandığı tespit edilirse altı haftalık program yapılır. Kişi bu altı haftalık programda üç kez idrar testi verecektir. Tüm testler ve programlarda kişi uyum gösterirse “tedavi tamamlanmıştır” denilerek rapor denetimli serbestlik müdürlüğüne gönderilir.

Denetimli serbestlik müdürlüğü kişiyi müdürlüğe davet eder. Kişi müdürlüğe başvuru yaptığında “denetim planı” hazırlanır. Bu planda üç kez bireysel görüşme verilir. Kişiyle bireysel görüşmeyi uzman personel yapacaktır. Sonra SAMBA denilen bir program uygulanır. Bu program 16 kişilik sınıflarda 15 oturumdan oluşan uzun bir süreçtir. Akabinde de kişinin maddeden uzaklaşması içinde bazı seminer programları icra edilir. Kişi tüm programlara eksiksiz uyduğu taktirde kişinin infazı tamamlanmış olur. Dosya kapatılır ve savcılığa iade edilir. Böylece kişi herhangi bir mahkeme görmeden infazı tamamlanmış ve bir ceza-i hüküm giymeden normal hayata sorunsuz devam edebilmektedir.

Eğer kişi tedavi sürecinde “tedaviye uyumsuz” davranırsa dosyası kapatılır. Kişi hakkında dava açılması için infaz dosyası savcılığa gönderilir. Savcılık da kişi hakkında iddianame düzenleyerek yargılanmasının başlanması için mahkemeye dosya gönderilir. Kişi tedavi haricinde bazı programlara katılmazsa “yazılı olarak uyarılır”. Uyarıya dikkat ederse bir senenin sonunda infazı sorunsuz halde yerine getirilmiş olur. Ancak yazılı uyarıya da uymayıp programlara katılınmazsa ihlalden infaz dosyası kapatılır. Savcılıkta kişinin yargılanması için infaz dosyasını mahkemeye iletir. Yargılama sonunda da hapis cezası verilebilir veya tekrar denetimli serbestliğe tedavi için gönderilebilir.

Kaynak: https://www.denetimliserbestlik.org/

2012 yılından beri blog yazarlığı yapıyorum. Amacım herkese faydalı olabilecek içerikler üretebilmek. Unutmayalım, "bilgi paylaştıkça çoğalan bir hazinedir"

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir