Site İçi SEO Nasıl Yapılır?

site içi seo nasıl yapılır

Merhabalar, seo çalışmalarının büyük bir bölümünü dış seo çalışmaları oluşturuyormuş gibi gözükse de aslında site içi seo daha önemlidir. Çünkü Seo her zaman için, site içerisinden başlar. Öyle ki kimi zaman bir iki backlink ile, çok iyi yerlere gelen çok fazla site var. İlk bakışta usta işi site dışı seo faktörleri uygulamaları yapılmış gibi görünse de, aslında çok az backlinki olduğu görülebilir. Bu tür siteler tamamı ile site yapıyı, kusursuzca kullandıkları için arama sonuçlarında iyi yerdelerdir. Bunun için bazı kurallar ve uygulamalar gerekmektedir. Yazıda başlıcalarını anlatacak ve örneklendireceğim.

Meta Etikerleri Nasıl Olmalıdır?

Metalar her zaman için spam değerden uzak olmalıdır. Tamamı ile içerik ile örtüşecek kelimeler kullanılmalıdır. Tekrar içeren metalardan uzak durulmalıdır. Örneğin; araba videoları, araba videoları izle, araba videoları resimleri, araba videoları indir vs.

Title, metalar içerisinde en çok öneme sahip elemandır. Title yani sayfa başlığında, tamamı ile farklı kelimeler kullanmalıyız. Genel olarak title bölümünde anahtar kelimemizi 1 en fazla 2 defa kullanmamız gerekir. Yani bir anlamda özgünlüğe Title özgünlüğü ile başlayabiliriz. Google bile arama motoru başlangıç rehberinde “Özgün ve doğru sayfa başlıkları oluşturun” der.

Ayrıca sayfa başlıklarının arama motorlarında arama yapan kişilere direkt gösterileceğinden, bu kelimeleri çok iyi seçmeliyiz. Bu kelimeler hem albeni oluşturmalı, hem özgün olmalı hemde Google tarafından kötü karşılanmamalıdır. ( büyük iddaalı kelimeler kullanmamak gibi.) Bu meta etiketinde sitenizi çok doğru ve çok düzgün tanıtmalısınız. Uzun olmayacak ve çok da kısa kalmayacak şekilde oluşturmalı ve o sayfayı tam olarak tanımlamalı olmadır.

Description yani açıklama kısmında genel olarak sayfa hakkında kısa ama detaylı bir bilgi içermelidir. Detay içerken anahtar kelimemizi besleyecek kelimeler içermesini sağlamalıyız. Yine titleda yaptığımız gibi descrpition meta etiketinde de özgün kelimeler kullanmalıyız. Descriptionda genel olarak anahtar kelimemizi 2 defa geçirmemiz daha olumlu sonuçlar almamıza olanak sağlar.

Keywords meta etiketinde ise, genel olarak sayfamız içerisinde bilgi verdiğimiz kelimeleri kullanmalıyız. Bu kelimeler ana sayfamız için anahtar kelimeler, anahtar kelimelerimize ait türev kelimeler ve yan kelimelerdir. Türev kelimelerden kastım, Oyun sitesi için oyunlar ve oyun oyna kelimeleridir. Yan kelimelerden kastım ise yine Oyun sitesi için araba oyunları ve savaş oyunları gibi kelimelerdir.

İçerik Ekleme ve İçerik Kelime Oranları Nasıl Olmalıdır?

Site içi seo konusunun önemli bir parçası da içeriktir. Sitemize yazdığımız yazılarda, bazı önemli noktalara dikkat etmeliyiz. Bunlardan ilki, yazının özgünlüğüdür. Özgünlük tamamı ile kendi cümlemelerimiz ile yazmak demektir. Bunun yanında kullandığımız resimlerinde bize ait olması anlamına gelir. Bu da site içi seo için çok önemlidir. Örneğin bir yazı yazarız ama resmi bir yerden alırsak yazı özgünlüğümüz yine olur ancak tamamı ile tam bir özgünlük içerisine girmez. İçerik eklerken özellikle etiket yapısına dikkat etmeliyiz. Öyle ki bu uğurda, içerik ile alakalı olmayan etiketler ekleyerek sıralamadan kaybolan binlerce site bulunmaktadır. Google, özellikle Panda algoritması ile bu konuda algoritmasını çok iyi geliştirdi. Geliştirmek ile kalmadı, bu konuda çok fazla hassasiyet büründü. Büyük popülariteye sahip siteler dışında etiket yapısını kötü yani spam yönde kullanan siteleri bir bir filtre çukuruna attı. Bu yüzden özellikle etiket yapısını çok özenli kullanmalıyız. İlerleyen günlerde bu konu hakkında detaylı bir yazı yazacağım.

İçerik eklerken dikkat edeceğimiz başlıca kural, içerikteki kelime oranıdır. İçeriğini yazdığımız sayfanın Google aramalarında çıkmasını sağlamak için bu çok önemli bir noktadır. Şöyle ki; yazı içerisinde öyle bir dengeleme yapmamız lazımki; Google yazının kelime analizini yaptığında, en çok kullanılan kelime/kelime grubu o sayfa ile çıkmak istediğimiz kelime olsun. Öyle olduğunda Google, mevcut sayfanın o başlığı taşıdığını ve yazının o başlık ağırlı ile yazıldığını görür ise o sayfanın alacağı değeri çok yüksek noktalara taşır. Bu oran genel olarak yazıda %4 ila %6 arasında olmalıdır. Örneği şöyle açıklayacak olursak; “Seo” anahtar kelimesi ile ilgili bir yazı yazdığımızı varsayın. Bu yazı 100 kelime ise, “Seo” kelimesi bu yazıda 4 yada 6 kere geçmesi oluşturulabilen en sağlam orandır. Bu oranı bize Google vermemekle beraber, site içerisinde olabilecek maximum link adedini düşünerek söylenmektedir. Bu oranı en iyi şekilde uygulamak sayfa değerimizi arttırır. Yazımız özgün yazıldığı için zaten iyi bir yerde sıralama bulacağızdır. Bunun yanında yazımıza birde yapay yollar dışında linkler edinirsek süper sonuçlar elde ederiz. Tabi bu her site için geçerli değildir. Kimi site sahipleri, ana sayfalarına çok fazla link kastığından yada alt sayfalarının bazılarına yada bir çoğuna aynı yolla yapay linkler bulduğundan, Google bu sitenin alt sayfalarını yukarı taşımamaktadır. Bunun nedeni aslında arama sonuçlarını manipüle etmeye çalışmaktır. Genel olarak yüksek Trustrank ve alaka değeri almış sitelerin alt sayfaları, Google sıralamalarında sürekli ön sıralarda yer almaktadır. Siz eğer yeni bir site iseniz ya da çok fazla backlink ile haşır neşir değil iseniz, tamamı ile bu yolu uygulamanızı tavsiye ederim.

Tavsiye Makale: SEO Nedir?


Site İçi Link Dağılımları ve Site Sayfaları Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Bu bölüm de site içi seo hususunda çok çok önemlidir. Sitemizde sağlam bir link dağılımları sistemi oluşturmalıyız. Bu sistem öyle işlemeli ki, birbirinin ardına gelen linkler birbirini tamamlar nitelikte olsun.

Size şunu tekrar söyleyeyim. Bir sitenin kategorisi o sitenin alt kelimesidir. Yani ana sayfa anahtar kelimesinin, yan kelimesidir. Böyle düşününce kategori sayfamızı öyle oluşturmalıyız ki, ana sayfamızı destekler nitelikte olsun ve kendi alt kelimelerini oluştursun. Kategori sayfamızda tamamı ile link ve görsel resim bulundurmak çok kötü bir durumdur. Kategorilerini çok sağlam ve destekler nitelikte oluşturan kişilerin siteleri hep çok iyi olmuştur. Kategori sayfalarını oluştururken, bu sayfalarda özgün yazılar bulundurmaya özen gösterelim. Yani tamamı ile kategori içeriklerini dizmek yerine, kategoriye özel yazılar yazmamız çok daha iyi sonuçlar almamıza olanak sağlar. Yine bu kategorik yazı içinde kategori kelimesini yazıya oranla %4 ila %6 arasında kullanmak akıllıca bir iş olacaktır. Bunu uyguladıktan sonra kategorilerin alt sayfalarına link vermemiz gerekir. Örneğin bu yazıda benim anahtar kelimem site içi seo kelimesi ve bu kelimeyi içeriğin belirli bölümlerinde kullanıyorum.

Kategorilere ait içeriklerin de, kategorilerin alt sayfaları olduğunu unutmamalı ve ona göre içerik adları üretmeliyiz. Örneğin; Oyun sitesi için Araba Oyunları bir kategoridir. Site ana sayfamıza kadar en etkili şekilde link oluşturmak için “Araba Oyunları” kategorimize, “Formula 1 Yarışı” adı altında bir oyun ekleyebiliriz. Yani, tamamı ile kategori adının alt kelimesi olabilecek isimler seçebiliriz. Bu kategorilere ait içerikler aslında sitenin en son linkleridir. Bu linkler, genel olarak siteyi yönlendirecek linklerdir. Bu linklerde oluşturulan içeriklerde, bir önceki konuda belirtildiği gibi kelime oranlarına dikkat edilmelidir. İçerikler içerisinde diğer içeriklerimizden örnekler verebilir, bu sayede sağlam bir site içi linkleme oluşturabiliriz. Yazı içerisinde, sitemiz içinde yazdığımız başka bir yazıya link vererek bir nevi benzer bir sayfadan benzer içerikli bir sayfaya link çıkışı yapmış oluyoruz. Google tarafında, bir sitenin benzer sayfa veya sitelerden aldığı linklerin önemi büyüktür. Bu nedenle site içi de olsa, link verdiğimiz diğer sayfalarımız çok güzel bir link almış olacak ve kendi kelimesinde üst sıralara çıkacaktır. Bunun yanında içerik sayfalarımızda, benzer içerikler bölümünde bulundurmamız gerekir. Benzer içerikler bölümünde verdiğimiz link sayfaları, link verdiğimiz sayfalar ile aynı tür içeriklere sahip olduğundan benzerlik oranı yüksek bir sayfadan link almış olur. Dediğimiz gibi, en önemli link benzer bir sayfadan alınan link olduğundan etkisi bize iyi yansır. Unutmamalıyız ki, backlink yalnızca başka siteden alınan linkler değildir.

Bu bölümü kısaca özetleyecek olursak; site içerisinde oluşan linklerde sonraki sayfaya sürekli linkler oluşturmalıyız. Ana sayfada kategoriler ön planda tutulmalı, kategorilerde alt içerikler ön planda olmalıdır. İçeriklerimiz içinde de başka yazılara link vererek, site içerisinde oluşturduğumuz başka bir sayfayı da, benzerlik etkisi ile oldukça iyi sıralamalara getirebiliriz.

Bu yazımda site içi seo nasıl yapılır konusuna değinmeye çalıştım ve sizlere site içi seo konusu hakkında bildiklerimi anlatmaya çalıştım. Bir sonraki SEO yazımda görüşmek üzere. Herkese iyi çalışmalar dilerim.

2012 yılından beri blog yazarlığı yapıyorum. Amacım herkese faydalı olabilecek içerikler üretebilmek. Unutmayalım, "bilgi paylaştıkça çoğalan bir hazinedir"

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir