Site Hızlandırma Yolları Nelerdir?

wordpress site hızlandırma

Google, Seo ile ilgili çalışmalarını hızla sürdürürken, web sitelerinden de hızlı bir şekilde aksiyon almak istemektedir. Bu sebeple site hızına önem göstermektedir. Şu bilinmelidir ki; siteniz yavaş ise yapılan seo’dan pek bir sonuç alamazsınız. Sayfalar arası geçişin hızlı olması, görsellerin hızlı şekilde yüklenmesi ve dahası hepsi seo ile ilgili işlemlerdir. Bilindiği üzere Seo çok kapsamlı bir olmakla beraber yenilikleri asla bitmez.

Sitemdeki Resimler Hızlı Yüklenmiyor?

Örneğin, sağlık üzerine bir web sitenizin olduğunu var sayalım. Bir içerik eklediniz, etiketleri girdiniz, title ayarlarını, keyword’leri vs. her şey tamam. Sıra resim eklemeye geldi. Toplamda 4 adet resim eklediğinizi var sayalım. Burada her bir resim 2 MB olursa, toplamda 8 MB’lık bir boyutu sayfanıza eklemiş olursunuz. Şimdi, bu sayfayı yayımla dediğinizde elinizdeki akıllı telefon ile bu sayfaya giriş yapmayı deneyiniz. Göreceksiniz ki, sayfa yüklenmekte oldukça zorluk çekecek ve yarım yamalak görseller ile sayfa yüklenemeyecek. Bu sebeple sayfanız oldukça yavaş demektir. Bunu eğer şu şekilde yaparsanız, Google’dan İrfanview isminde bir programı aratarak bulunuz ve bilgisayarınıza indiriniz. Sitenize eklemek istediğiniz fotoğrafı, İrfanview ile açınız ve klavyenizden Alt Gr – R tuşlarına basınız. Karşınıza çıkacak olan ekranda resim boyutlarını göreceksiniz. Sağ kısımdan size uygun boyutu seçerek mevcut resmin üzerine kayıt ediniz. Şimdi resme Mouse ile sağ tuş yaparak özelliklerine girdiğinizde sizde göreceksiniz 2 MB olan resim boyutu 20 KB ‘a kadar düşmüştür.

Tüm resimlerinizi bu şekilde yaparak boyutlarını küçültürseniz sayfalarınız daha çabuk yüklenecektir. Bu işlemi sadece İrfanview programı değil buna benzeri programlarla da yapabilirsiniz. Örneğin Photoshop ile resim boyutunu da çok kolay bir şekilde halledebilirsiniz. Tabi burada PS bilmenizde fayda var. Sayfalarınızın hızlı açılması gerçekten önemli bir husus olup her webmasterın dikkat etmesi gereken bir durumdur. Ayrıca resim görsellerinizin üzerine sitenizin web adresini yazarak ta çalınmalara karşı optimize etmiş olursunuz. Buda dip not olarak belirtebileceğimiz önemli bir husustur.

Yukarıda anlatılan işlemine Seo tarafından bakıldığı zaman Resimleri Optimize Etme işlemi uygulanmış demektir.

2012 yılından beri blog yazarlığı yapıyorum. Amacım herkese faydalı olabilecek içerikler üretebilmek. Unutmayalım, "bilgi paylaştıkça çoğalan bir hazinedir"

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir