SEO Nedir?

seo nedir?

SEO, ingilizce karşılığı search engine optimization Türkçe karşılığı ise arama motoru optimizasyonu olan AMO kısaltmasıyla da bilinen bir tekniktir. Amaç web sitelerimizin hedef anahtar kelimeler ile Google, Yahoo , Bing gibi arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlamaktır. Bilgi , birikim ve profesyonellik gerektiren bir iştir.

Neden SSEO yapılmalıdır ?

Sitenin ya da sitedeki ürünlerinin tanıtımının yapılacağı ve en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Bilgisayar kullanımının çok fazla olduğu günümüzde artık insanlar bir konu ya da bir ürün hakkında araştırma yapmak için internete başvuruyorlar. Siteniz için hedef kitle çekmek istiyorsanız, şu durumda sitenizin arama motorlarında üst sıralarda çıkması gerekmektedir. Çünkü ziyaretçiler arama yaptıktan sonra ilk sayfada çıkan siteleri kullanmayı tercih ederler. Bu nedenle sitenizin içeriğine göre anahtar kelimeler belirleyip, bu kelimeler üzerine seo çalışması yapabilir veya yaptırabilirsiniz.

Bir çok arama motoru var ancak ülkemizde en çok tercih edilen arama motoru Google olduğundan SEO çalışmalarını da Google mantığına göre yapmak daha anlamlı olacaktır. Ancak çok rağbet görmesi nedeniyle Google kendine göre algoritmalar geliştirmiştir. Ve ziyaretçilere daha iyi hizmet sunabilmek için bu algoritmaları sürekli günceller veya değiştirir. Seo konusunda yeterli bilgiye sahip olduğunuzu düşünüyorsanız Google ‘ın mantğını kısmen çözebilirsiniz. Yeterli donanımınız yoksa seo danışmanlığı yapan kaliteli, güvenilir, referansı olan bir yerle anlaşabilir siteniz için seo çalışmaları yaptırabilirsiniz.

Site içi ve site dışı olmak üzere 2 türlü seo çalışmaları yapılmaktadır. Site içi seo çalışmaları , tasarımın sade kodlanması, HTML de değişiklik yapılabilmesi, meta taglarda ve titlelarda anahtar kelimeler kullanımı, içeriğin özgün ve doğal olması, görsellerin çok yoğun olmaması. Site dışı seo çalışmaları ise sitenizin içeriğine uygun, kaliteli sitelerden backlink almak, domaininizin kısa ve anlaşılır olması, sitenin hızlı olması sayfalarının hızlı açılıyor olması ve bu durumda hosting şirketinin güvenilir olması gerekmektedir.

SEO çalışmaları siteye fayda sağladığı gibi , zarar da verebilir. Doğru seo siteyi buldurur, yanlış seo ise tam tersi sildirir. Bu nedenle tercih edeceğiniz seo danışmanının güvenilir olmasına dikkat edin, eğer siz seo çalışmaları yapacaksanız öncelikle araştırmalar yapın. Ayrıca bir önceki yazım olan Yeni Açılan Sitelere Yapılması Gereken SEO Çalışmaları yazımı okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

2012 yılından beri blog yazarlığı yapıyorum. Amacım herkese faydalı olabilecek içerikler üretebilmek. Unutmayalım, "bilgi paylaştıkça çoğalan bir hazinedir"

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir