Sagrada Familia Rehberi

Sagrada Familia İspanya’ya yolunuz düşerse mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri. Hayatının 43 yılında bu yapının inşasında Antoni Gaudi yer almıştır.Çalışmaya başladıktan belli bir süre sonra yapının içerisinde kalmaya bile başlamıştır. Hatta mezarı bile Sagrada Familia içerisindedir. İnşasında çalıştığı yıllar boyunca Sagrada Familia’nın küçük bir kısmını bitirebilmiştir. Bunda Gaudi’nin bir tüm mimari tecrübesini aktararak bir başyapıt inşa etmek istemesi olabilir.

Gaudi bu yapıyı üç farklı cephesi olacak şekilde tasarlamıştır. O hayattayken biten ilk bölümün adı Nativity Facade’dir. Bu cephe içerisinde İsa Peygamber’in doğumuna ait simgesel öğeler bulunmaktadır. Sagrada Familia öyle bir yapıdır ki duvarları dik değil, kolonları da düz değildir. Gaudi’ye özgü yuvarlak hatlara sahip bir mimarisi vardır. Yapıyı ayakta tutan kolonlar ağaçları andırmaktadır. Bu nedenle ziyaretçiler ormanda dolaşıyormuş gibi hissederler. Bu yapı içerisinde 10 bine yakın ziyaretçi ağırlayabilecek kapasitededir. Günümüzde Sagrada Familia inşaasında 600’e yakın kişi görev almaktadır.

Sagrada Familia Ne Zaman Bitecek?

Bitmeyen inşaatıyla ün salmış bu kilisenin 2026 yılında bitmesi planlanmaktadır. Bu gecikmenin en büyük nedeni İspanya İç Savaşı sırasında Antoni Gaudi’nin orjinal çizimlerinin ve alçı modellemelerinin zarar görmesidir. Zarar gören projede kalan kısımlar tahmin yapılarak alınan ortak kararlarla inşa edilmeye çalışılmaktadır. Gaudi kiliseyi yaparken taş kullanmıştır, bu da yapıya estetik ve ilginç bir görünüm kazandırmıştır. Onun ardından yapılan tamamlama çalışmalarında ise beton kullanılmıştır. Bu nedenle yapının orjinalini yansıtmadığı, mimari anlamda bozulduğunu savunanlar vardır. Geçmişine bakıldığında bir çok aşamadan geçen bu yapının ziyaretçilerden elde edilen gelirle tamamlanmaya çalıştığı söylenmektedir. Bu nedenle de inşaatı bir türlü bitmiyor olabilir. Ancak bu yapı mimari olarak o kadar güzel be etkileyicidir ki bitmemiş haliyle bile insanları etkilemektedir.

Sagrada Familia Giriş İçin Ne Yapmak Gerekir?

Sagrada Familia giriş için bilet almak gerekmektedir. Biletinizi girişten alabileceğiniz gibi internet üzerinden de alabilirsiniz. Satılan biletler saate göre verilmektedir. Sagrada Familia giriş biletinizi internet üzerinden almanın pek çok avantajı vardır. Mobil cihazınızla saat seçeneklerine daha kolay bakabilirsiniz. Ayrıca gişe önündeki uzun kuyrukta saatlerce beklemenize de gerek kalmaz. Biletinizi aldığınız saatten yarım saat kadar önce Sagrada Famili önüne gelmenizi öneririz. Böylece herhangi bir karışıklık yaşanmasının önüne geçebilirsiniz.

Sagrada Familia giriş dönemsel olarak değişmektedir. Bu yapı yılın belirli dönemlerinde ve saatlerinde açık olmaktadır. Yıl içerisinde Sagrada Familia en çok ilkbahar ve yaz aylarında ziyaretçi ağırlamaktadır. Güneşli günlerde yapı içerisindeki vitraylardan gözlenen renk cümbüşü çok güzeldir. Bu yapıyı gezmek için satın alabileceğiniz farklı seçeneklerde biletler mevcuttur. Seçeneklerinizden biri de sesli rehber içeren giriş biletleridir. Bu bilet yardımıyla geziniz sırasında doğru ve güvenilir bilgiler edinebilirsiniz.

Rehber istememeniz durumunda hızlı giriş bileti de satın alabilirsiniz. Bu biletler daha çok tercih edildiği için kısa sürede bitmektedir. Bu iki bilet seçeneğinin dışında bir de giriş biletine ek olarak verilen doğuş cephesi kulesi bileti vardır. Bu bileti satın alarak asansörle kuleye çıkabilirsiniz, ancak iniş sırasında merdivenleri kullanacağınızı bilmelisiniz. Kuleye çıkabilmek için 18 yaş ve üzerinde olmanız gerekmektedir. 18 yaşın altındaki kişiler yanlarında bir yetişkin bulunması şartıyla kuleye çıkabilirler. 6 yaşından küçük çocuklar ise kuleye alınmamaktadır. Kuleye çıkmak kolay olsa da inmek zahmetlidir. Bu nedenle yaşlılara, yürüme problemi yaşayan kişilere ve hamilelere kule ziyareti tavsiye edilmemektedir. Yine de kendinize güveniyorsanız bu deneyimi mutlaka yaşamalısınız.

Sagrada Familia giriş ve daha fazla bilgi edinmek için; https://www.muzebiletleri.com/bilet/ispanya/barselona/sagrada-familia-bilet-turleri/ adresine tıklayabilirsiniz.

2012 yılından beri blog yazarlığı yapıyorum. Amacım herkese faydalı olabilecek içerikler üretebilmek. Unutmayalım, "bilgi paylaştıkça çoğalan bir hazinedir"

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir