Osman Gazi Oyunu

Osman Gazi Oyunu ilk olarak mobil uygulama sürümü olarak oluşturulmuş bir oyun olup PC sürümü de sonradan yazılarak oyunculara sunulmuştur. İçerik olarak adını da buradan almış olan oyun Kayı Obası Ertuğrul Bey’in oğlu Osman Gazi’nin Osmanlı Devlet’ini kurma aşamalarını içerisinde barındırmaktadır. Oyun içi grafikler çoğu popüler oyunlara nazaran daha geride olmasına rağmen çok fazla indirilip oynanan oyunlar arasında sıklıkla yer almaktadır. Türk tarihi ile ilgili bir oyun projesi olması tercih edilmesinde ve dikkat çekici bir oyun haline gelmesinde etkin rol almaktadır. Oyunu yapmış olan Umuro Games önceden yapmış olduğu diğer bazı oyunları gibi bu oyun içerisinde de ata binme, ok atma, kılıç sallama, yüzme, yuvarlanma, dövüşme ve çeşitli kısa seslendirme çalışmalarına da yer vermiş bulunmaktadır. Tarihi olaylar ve gerçek karakterlerden esinlenerek oyun oluşturulmuştur. Oyunun ilk giriş yapıldığında savaş teknikleri gösterilerek oyun başlamaktadır.

Osman Gazi oyunu 40 adet bölümden oluşmaktadır. Bir Kayı Boyu oyunu olarak da bilinen bu oyun Osman Gazi’nin Devlet kurarken Moğollar ve Haçlılar gibi düşmanlarla vermiş olduğu çetin mücadeleyi konu almaktadır.  Oyun içerisinde verilmekte olan çeşitli görevler yer almaktadır. Görevler içerisinde oyunda bulunan tekfur ve düşman kalelerine baskınlar yapılarak zaferler elde edilmeye çalışılmaktadır. Kalelere at üzerinde giderken yolda karşılaşılan düşman askerleriyle yapılan karşılıklı çatışmalar gibi bazı ön engellere de oyun içerisinde yer verilmiştir. Her bilgisayar oyununda olduğu gibi bu oyun içinde bulunması gereken minimum ya da önerisi yapılan bazı sistem gereksinimleri vardır. Çok yüksek grafikli oyunların oynanabilmesi için istenen sistem gereksinimlerine bu oyun için tabi ki gerek olmamaktadır. Oyun için uygun özelliklerin bilgisayarda bulunması rahatlıkla rahatlıkla kasma ya da sorun yaşamadan kullanılabilmesini sağlamaktadır.

Tarihin gidişatını değiştirmiş büyük bir devletin kurulum hikayesini ve bu büyük devletin kurulumu için cenklere katılmış kalelere baskınlar düzenleyerek zaferler edinmiş savaşçı ve lider Osman Bey’in hikayesini içerisinde barındıran Osman Gazi Oyunu’nu indirmek isterseniz yazı içerisindeki bağlantıya tıklayarak indirme sayfasına ulaşabilirsiniz.

 

2012 yılından beri blog yazarlığı yapıyorum. Amacım herkese faydalı olabilecek içerikler üretebilmek. Unutmayalım, "bilgi paylaştıkça çoğalan bir hazinedir"

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir