Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler

Lefkoşa’da Gezilecek Yerler

Lefkoşa Kıbrıs’ın başkenti ve en kalabalık şehridir. Siz de Kıbrıs’ı gezmeye karar verdiyseniz Lefkoşa’dan başlayabilirsiniz. Lefkoşa’da gezebileceğiniz pek çok tarihi mekan bulunmaktadır.

Surlariçi

Surlariçi Lefkoşa’da bulunmaktadır. Haritaya bakıldığında Kıbrıs’ın ortasında olduğu görülen, yüzyıllardır varlığını sürdüren bir şehirdir. Lefkoşa tarih sahnesinde pek çok medeniyete ev sahipliği ve başkentlik yapmıştır. Günümüzde de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti Lefkoşa’dır. Surlariçi’nde gezebileceğiniz mekanlar; Dervişpaşa Konağı, Arabahmet Camii, Haydarpaşa Camii ve Samabahçe Evleri’dir.

Büyükhan

Büyükhan Kıbrıs’taki en büyük hanlardan biridir. Yapıldığı yıllarda ülkeyi ziyarete gelenlerin konaklaması amacıyla yapılmıştır.

Selimiye Camii

Bu yapı başta katedral olarak yapılmış Osmanlı Dönemi’nde camiye çevrilmiştir. Kentin ana camisidir. Ortaçağ mimarisini yansıtan mermerleri, biri büyük diğeri küçük olmak üzere iki mihrabı ile dikkat çeken bir yapıdır.

Barbarlık Müzesi

Barbarlık Müzesi dışarıdan bakıldığında küçük, tek katlı bir ev görünümündedir. 1 Ocak 1966 tarihinde açılmış olan bu müze, Rumların 21 Aralık 1963’teki katliamlarını göz önüne sermektedir. Bu müzeden yakın tarih ve savaşın yıkıcı etkileriyle ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dereboyu Caddesi

Mehmet Akif Caddesi olarak da bilinen bu caddenin uzunluğu 1600 metreye yakındır. Kıbrıs’ın en işlek caddelerinden biridir.. Cadde boyunca pek çok restoran, kafe, alışveriş merkezi ve eğlence merkezi bulunmaktadır. Gezileriniz sırasında burada mola verebilir, yemek yiyebilirsiniz.

Girne’de Gezilecek Yerler

Girne liman ticaretinin yaygın olarak yapıldığı bir şehirdir. Bu şehirde gezmek tarihi bir yolculuğa çıkmak gibidir.

Girne Kalesi

Girne Kalesi Kıbrıs’a geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir. Yıllar içerisinde pek çok medeniyet bu kalede yaşamıştır. Tarihi dokusu ve ilginç mimarisiyle açık hava müzesine benzemektedir. Kale içerisinde St.George Kilisesi, Lüzinyan ve Venedik Kulesi, Batık Gemi Müzesi, Kırnı mezarları, sarnıçlar ve eski dönemlere ait zindanlar bulunmaktadır. Bu zindanlar içerisinde yaşanan zulüm heykellerle anlatılmaktadır.

Batık Gemi Müzesi

Batık Gemi Müzesi Girne Kalesi içerisinde yer almaktadır. 1967 yılında bulunan bu gemi eski Gİrne Limanı yakınlarında batmıştır. Müze içerisinde bu geminin nasıl çıkarıldığına dair fotoğraflar da bulunmaktadır. İçerisinde bulunan malzemelerden 4 kişilik olduğu tahmin edilmektedir.

Boğaz Şehitliği

Boğaz Şehitliği; Lefkoşa Girne yolu üzerinde bulunmaktadır. Kıbrıs Barış Harekatı ya da halk arasındaki adıyla Mutlu Barış Harekatı şehitlerinin mezarları burada bulunmaktadır.

Ağa Cafer Paşa Camii

Cafer Paşa Camii olarak da anılan bu yapı 16.yüzyılın sonlarına doğru yaptırılmıştır. Limandan kent merkezine doğru çıkarken bu yapıyı görebilirsiniz. Bulunduğu sokağın yerleri taş döşelidir.

St. Hilarion Kalesi (St.Hilarion Manastırı)

St. Hilarion Kalesi adıyla tarih sahnesinde yer alan bu yapının adı zamanla değişmiştir. Kalede yaşayan St. Hilarion’u ziyaret edenlerin sayısı günden güne artmış, bunun üzerine manastıra dönüştürülmüştür.

Beşparmak Dağları’nın eteklerine inşa edilmiş bu yapıyı ziyaretçilerine tam bir görsel şölen sunmaktadır. Kaleye 480 basamak tırmanarak çıkabilirsiniz, sonrasında Girne şehrinin ayaklarınızın altında olduğunu göreceksiniz. Burdan gözlenen manzara gerçekten güzeldir. Girne’ye yaklaşık 10 km uzaklıkta olan bu yapıya özel arabanızla ulaşabilirsiniz. St. Hilarion Kalesi’ne giden yollar biraz engebelidir, bu nedenle çok dikkatli olmalısınız.

Halk Sanatları Müzesi

18.yüzyıldan günümüze gelen bu müze iki katlıdır. İlk katında tarımcılıkta kullanılan tahta harman makinesi gibi eski aletler sergilenmektedir. İkinci katında ise el sanatları, tığ işleri, gelinlikler, çeyizlikler, yatak örtüleri bulunmaktadır.

Hz. Ömer Mezarı

Hz. Osman (r.a) zamanında Kıbrıs adasına cihada gelen İslam mücahitleri adayı fethetmişlerdir. Ayrıca o dönem 400 yıllık kira da ödemişlerdir. Böylece Kıbrıs’a ilk İslam mührü vurulmuştur. Adayı keşfe geldikleri sırada şehit düşen Hz.Ömer ve 6 arkadaşı da buradaki mağaraya gömülmüştür. Daha sonra mücahitler mağaranın yanına mescit inşa etmişlerdir. Mağara deniz etkisinden dolayı küçülmeye başlayınca şehitlerin mezarları mescit içine nakledilmiştir. Hz. Ömer ifadesi Halife Hz. Ömer (r.a)’ı kastetmemektedir, bu bilgi Hz. Ömer türbesinin girişindeki tabelada da belirtilmektedir.

Mağusa’da  Gezilecek Yerler

Mağusa Kıbrıs’ın en güzel sahillerinin olduğu yerdir. Doğu Akdeniz Üniversitesi de burada bulunmaktadır. Bu da şehri daha hareketli kılmaktadır.

Salamis Harabeleri

Görünümü itibariyle Efes’i hatırlatan bu harabelerin tarihinin 11.yy’a dayandığı düşünülmektedir. İçerisinde Salamis Gimnaziumu, Salamis Tiyatrosu, Salamis Nekropolü, Cellarga Toplu Mezarları, Ayia Epiphanios Bazilikası ve Nikokreon Anıtı bulunmaktadır.

Othello Kalesi

Mağusa’da gezebileceğiniz bir başka yer de  Othello Kalesi’dir. Günümüzde Gazimağusa Belediyesi kültür, sanat ve turizm etkinliklerini burada düzenlemektedir. Etkinliklerin olduğu bir zamanda buraya gelirseniz keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Lala Mustafa Paşa Camii

Luzinyan Dönemi’nde yapılmış bu ilginç eser Osmanlı İmparatorlu’ğu Kıbrıs’ı ele geçirince camiye dönüştürülmüştür. Mimarisine uygun olarak minare eklenen bu yapı Mağusa’nın en güzel yapılarından biridir. Lala Mustafa Camii’yi ziyaret etmek istediğinizde bahçesindeki “Cümbez Ağacı” mutlaka dikkatinizi çekecektir. Bu ağaç katedralin inşası sırasında dikilen tropik incir ağacıdır. 2019 yılı itibariyle yaşı 721’dir. Bu ağacın gölgesindeki banka oturarak dinlenebilirsiniz.

Sinan Paşa Camii – St. Peter ve St. Paul Katedrali

1360 yılında bir tüccar Simone Nostrano tarafından yapılmıştır. Tarihteki zorlu zamanlara rağmen günümüze kadar dayanmıştır. Camii içerisindeki taş işçiliği dikkat çekmektedir. İngiliz Dönemi’nde patates vb. depolamak için kullanıldığı için Buğday Camii olarak da bilinir. Günümüzde ibadet için uygun donanımı yoktur ancak restore edilerek 2011 yılında ziyarete açılmıştır.

Namık Kemal Zindanı ve Müzesi

Mustafa Paşa Camii karşısında bulunan bu müze mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir tarihi eserdir. Namık Kemal Tanzimat Dönemi’nin en önemli yazar, şair ve devlet adamlarından biridir. Tiyatroyu halkı uyandırmak ve yeni fikirleri duyurmak için kullanmıştır. Bu amaçla 6 tane tiyatro oyunu yazmıştır. Bu eserlerden Vatan Yahut Silistre 1873 yılında oynandıktan sonra Kıbrıs’a sürülmüştür. Bir süre 2 katlı bir yapının en alt katında tutulan yazar sonraları üst kata çıkarılmıştır. Burada 3 yıl kadar kalan şair daha sonra İstanbul’a dönmüştür. Namık Kemal burada kaldığı süre içerisinde ziyaretçi ağırlayabilmiş, mektup yollayabilmiştir.

Palm Beach

Palm Beach Mağusa’nın en ünlü plajlarından biridir. Suyu çok berrak olduğu için Maldivler’e benzetilmektedir. Havanın ılık olduğu zamanlarda giderseniz burada denize girerek keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Kaynak: https://ulgenlerconstruction.com/

2012 yılından beri blog yazarlığı yapıyorum. Amacım herkese faydalı olabilecek içerikler üretebilmek. Unutmayalım, "bilgi paylaştıkça çoğalan bir hazinedir"

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir