İngiltere Evlilik Vizesi

İngiltere Evlilik Vizesi almak ve başvuru için, çiftelerden birinin süresiz oturma izni bulunması veya İngiltere vatandaşı olması gerekir. İngiltere ülkemizden farklı olarak evli çiftlere olduğu kadar, evlilik dışı birlikte yaşayan çiftlere de yasal evlilik hakkı verir. İngiltere resmi makamlarından yerleşim izni talep eden çiftlerden evliliğe ilişkin resmi belge veya partner vizeleri için de birlikteliklerini ispat edecek kayıtlar istenmektedir. Bu başvurunun olumlu değerlendirilmesi halinde ise yabancı şahsa İngiltere vatandaşlığı veya süresiz ikamet izni verilebilmektedir. Süresiz ikamet izni ise genelde tek kalemde verilen bir izin değildir. Çiftler için önce 30 aylık bir yerleşim vizesi verilirken, sürenin dolmasına yakın bir süre kala bu süre başvuru ile tekrar 30 aylık bir süre için uzatılabilir. 60 aylık süreyi sorunsuz bir şekilde İngiltere’de geçiren çiftlerin başvurusu ile süresiz ikamet izni verilebilir. Bu kontroller ve izinler, evli çiftler ve partnerler için farklı bir şekilde işlemektedir. Başvurular herhangi bir sebeple reddedilecek olursa, işlemler ve masraflar da aynı doğrultuda tekrar edilecektir.

EVLİ OLAN ÇİFTLER İÇİN İNGİLTERE YERLEŞİM İŞLEMLERİ

İngiltere Evlilik Vizesi başvurusu için öncelikle taraflardan en az birinin İngiliz vatandaşı olması ya da süresiz ikamet iznine sahip olması gerekmektedir. Eğer başvuru İngiltere’den yapılıyorsa, çiftlerden yabancı uyruklu olanın İngiltere’de 6 aylık vize sebebiyle bulunması gerekiyor. İngiltere yerleşim izni talebi uygun görüldüğü ibraz edilmesi gereken evraklar tam bir şekilde makamlara sunulduğu taktirde, başvuru sahibine 30 aylık bir yerleşim izni verilmekte, 30 aylık sürenin dolmasına yakın tekrar başvuru yapıldığında, uygun şartlar mevcutsa İngiliz resmi makamları bu süreyi 30 ay daha uzatabilmektedir. Toplamda geçen 60 aylık vize sürecinde şartlarda bir değişme ya da kaldığı süre içerisinde vize işlemi için olumsuz bir durum yaşanmazsa, tekrar başvuru ile başvuru sahibine süresiz ikamet izni verilmekte, bu süre 6 yılı tamamladığında ise başvuru sahibi İngiliz Vatandaşlığına geçer. İkamet izni ile İngiltere’de yaşayan yabancı uyruklu şahıslar istedikleri bir işte çalışabilmektedir.

EVLİ OLMAYAN ÇİFTLER İÇİN;

Evli olmayan çiftlerin partner vizesi talebinin uygun görülmesi için istenen ön şartlardan biri, çiftlerin en az 2 yıl birlikte yaşadıklarının kanıtlanmasıdır. Bazı istisnai durumlarda daha kısa süreli birliktelikler için de İngiltere Evlilik Vizesi verilebilmektedir. Hangi sebeple olursa olsun 2 yıllık süre içerisinde 3 aydan fazla ayrı kalan çiftlerin başvuruları olumsuzlukla sonuçlanmaktadır. Ayrıca, partner vizesi talebinde, İngiltere’de yaşayan tarafın süresiz İngiltere ikamet izni olması gerekmektedir. Başvuru süreci başarı ile tamamlanan çiftler için toplamda 5 yıl süreye kadar yerleşim izni verilebilmekte, sürenin sonunda İngiltere için süresiz ikamet izni için başvuruda bulunabilirler. Dikkat edilmeli ki, partner vizesi için çiftlerin evli çiftler gibi aynı adreste ve birlikte ikamet etmeleri gerekmektedir.

 

2012 yılından beri blog yazarlığı yapıyorum. Amacım herkese faydalı olabilecek içerikler üretebilmek. Unutmayalım, "bilgi paylaştıkça çoğalan bir hazinedir"

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir