Google da İlk Sıralarda Olmak Neden Avantaj Sağlıyor?

Yediden yetmiş yediye herkesin kullandığı internet, günümüzde müracaat edilen ilk kaynak haline geldi. Aranılan ne olursa olsun ilk arama motorlarına giriliyor ve sorgulama yapılıyor. Durum böyle olunca hizmet ve ürün sağlayıcılar tarafından web sitelerinin başarılı olması konusu daha da önemli bir ihtiyaç haline geldi. Web site sahipleri sıra bulucu araçları kullanarak web sitelerinin arama sonuçlarında kaçıncı sıralarda olduğunu öğrenmeleri de öncelikleri oldu. Çünkü Dünyanın en çok kullanılan arama motorlarının ilk sırasında yer alan Google’ da, aramalarda ilk sıralarda yer alan bir web sitesinin tercih edilme olasılığı diğerlerine göre 10 kat daha fazladır. Üstelik doğru içerik ve anahtar kelime seçimi de bunu sağlamak mümkündür.

Kelime Sıra Bulucu

Karşınızdakine kendinizi nasıl daha iyi anlatabilirsiniz? Elbette kendinizi tasvir eden en iyi kelimeleri seçerek ve doğru yerde vurgu yaparak!  Biriyle konuşurken karşınızdakinin sizi dikkati dağılmadan dinlemesini sağlamak zaman zaman zor olabilir. Çünkü diğer çevresel faktörler mesela farklı sesler dikkatin dağılmasına neden olabilir. Fakat doğru yerde doğru kelimeleri seçer, doğru yerde vurgulama yaparsanız, karşınızdaki size odaklanır ve dinler. İşte bir web sitesi de diğer faktörlere rağmen izleyicinin ilgisini çekmek istiyorsa, öncelikle aramalarda doğru kelimeleri seçmiş ve üst sıralarda çıkmış olması gerekir. Sonrasında da ilgisini çeken bir içerik olması şarttır. Kelime sıra bulucu  ölçüm araçları ile bunu sağlayıp sağlamadığını ölçerek, doğru anahtar kelime seçimlerine yönlenebilir, doğru yerde vurgu yapabilir, izleyicilerin ilgisini çekebilirsiniz.

Sıra Bulucu Faktörleri

Google sayfasında arama yapıldığınızda, ilk sayfada listelenen siteler muhtemelen en iyi SEO çalışması yapabilen ve tüm tarama bileşenlerini bir araya getiren firmalardır. Çünkü günden güne arama kriterlerini geliştiren Google’ın, bir web sitesinin üst sıralara çıkması için belirlediği faktörler 200’den fazladır. Fakat en önemli faktörlerden biri içerik ve anahtar kelimelerdir. Sıra bulucu en önemli faktörlerden biri olan anahtar kelimenin, bir web sitesini taramalarda kaçıncı sıralara taşıdığını veya taşımadığını tespit etmeye yarayan araçlardır. Ücretsiz, limitsiz kullanım kolaylığı bulunan bu araçlar sayesinde rakiplerin anahtar kelimeleri görebilir, ayrıca otomatik takip sistemi kurularak, günlük olarak otomatik bir görev haline dönüştürülebilirsiniz.

2012 yılından beri blog yazarlığı yapıyorum. Amacım herkese faydalı olabilecek içerikler üretebilmek. Unutmayalım, "bilgi paylaştıkça çoğalan bir hazinedir"

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir