Film İzlemek İnsanları Nasıl Etkiler?

İnsan yapısı gereği sosyal bir varlıktır. Ve filmlerde, insanların sanat ihtiyacını önemli ölçüde karşılamaktadır. Günümüzde çeşitli kategorilerde her gün binlerce film vizyona girmekte ve sinemaseverler bu filmleri bir an önce izleyebilmek için can atmaktadır. Gerek gerçek hayattan gerekse kurgusal senaryolardan oluşan filmlerin konuları, insanların ruh sağlığı üzerinde bazı durumlarda negatif etkiler oluştursa da genel anlamda kişinin seçtiği kategoriye bağlı olarak pozitif duygular uyandırmaktadır. Neşeli bir ruh hali içerisindeyken karamsar kurguda bir film izlemek gibi tercihte bulunursanız psikolojiniz bu durumdan olumsuz etkilenecek ancak filmde size verilmek istenen mesajı algılayarak gerçek hayata hızlı bir şekilde adapte olabileceksiniz. Bunun yanı sıra eğer üzüntülü ve karamsar bir modunuz bulunuyorsa komedi filmlerinden birini tercih etmek sizin için daha avantajlı olarak görülebilir. Üstelik film izleme aktivitesi bağışıklık sistemi üzerinde de büyük bir katkısı vardır. Tüm bunların yanı sıra çocuklar üzerine de bazı film karakterlerinin rol model olduğu görülüyor. Uzmanlar bu konuda ebeveynleri uyarsa da genellikle animasyon tarzı filmler izleyen çocukların hayal dünyaları bu sayede daha hızlı bir şekilde gelişebiliyor. Zaten sinema sektöründe çocuklara yönelik yapıtlar ortaya çıkaran kişiler de bu olumsuz etkileri göz önüne alarak çalışıyorlar.

Film İzlemenin İnsanların Ruh Sağlığını Olumlu Etkilediğini Biliyor Musunuz?

Tüm dünyada özellikle son yıllarda sinema sektörü tabiri caizse aldı başını gidiyor. Her gün sinemaseverlerin karşısına çıkan filmlerin sayısında büyük bir artış yaşanıyor. Durum böyle olunca uzmanlar çeşitli kategorilerde ortaya çıkan yapıtların psikolojik ve sosyal açıdan insan sağlığına etkilerini araştırmaya başladı. Ortaya çıkan araştırma sonuçlarına göre film izleme aktivitelerinin insan sağlığına ve psikolojisini olumlu etkilediği kanısına ulaşıldı. Her ne kadar korku filmlerinin bazı kesimlerde ve çeşitli hastalığa sahip insanlar üzerinde olumsuz etkileri olsa da bu oran oldukça düşük seviyede seyrediyor. Diğer açıdan bakıldığında insanlar yerli ya da yabancı filmleri izleyerek yabancı dil seviyelerini arttırıyor. Ya da kurgulanan filmin dilini anlayamayacak seviyede ise Türkçe altyazılı seçeneği tercih ederek keyifli anlar yaşayabiliyor. Bu yüzden günümüzde sinema sektörüne yapılan yatırımlar her geçen gün artış gösteriyor. İnsanların görsel sanat dalına bu kadar ilgi duymasının en temel sebebi nöronların görsel uyaranlara daha kolay cevap verebilmesidir. Çünkü kişi izlediği filmde verilmek istenen mesajı kısa sürede algılar ve hayatında bu mesajı uygulamaya çalışır. Geçmişte yaşanan olayları ya da gelecekte yaşanması muhtemel kurguları konu alan filmleri izlemek kişinin hayal dünyasına büyük katkı sağlamakla kalmıyor, bağışıklık sisteminden tutun da kişinin kalp sağlığına kadar birçok fayda sağlıyor. Bu anlamda değerlendirecek olursak sevdiklerinizle beraber güzel bir hafta sonu getirebilmek için kaliteli yapıtları tercih etmek ve film izlerken keyifli anlar geçirmek en temel kriterleriniz arasında olmalıdır.

2012 yılından beri blog yazarlığı yapıyorum. Amacım herkese faydalı olabilecek içerikler üretebilmek. Unutmayalım, "bilgi paylaştıkça çoğalan bir hazinedir"

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir