Duvar Çıtası Modelleri

Son yıllarda ev ve işyeri dekorlarında sıklıkla kullanılan duvar çıtaları salonlarda, antrelerde ve yatak odalarında modern bir görünüm elde etmenize yardımcı olur.  Duvar çıtaları poliüretan ya da ahşap malzemelerden üretilmektedir.  

Dekorasyon yaptırmak istediğiniz mekânda sade bir görünüm elde etmek istiyorsanız; düz duvar çıta modellerinden birini seçebilirsiniz. Klasik tarz görünüm elde etmek istediğiniz bir mekân için desenli ve köşe motifli duvar çıtaları modellerinden seçebilirsiniz.  

Duvar Çıtası Modelleri Nerelere Uygulanabilir? 

  • Salonlarınızın sıkıcı tek düzeliğini değiştirmek isterseniz çeşitli motiflerdeki duvar çıtaları modellerinden uygulayabilirsiniz. Duvarınızla aynı renk ya da farklı renklerde duvar çıtaları uygulayıp doğru ışıklandırmalar yardımıyla salonunuzda farklı bir hava oluşturabilirsiniz. 
  • Banyolarınızın klasik görünümünden sıkıldıysanız duvar çıtası modellerinden birini uygulayarak biraz hareketlilik kazanmasını sağlayabilirsiniz. Dilerseniz artan çıtalardan istediğiniz boyutta çerçeveler yaptırarak, içerisine duvar kağıtları koyabilirsiniz. 
  • Genelde evlere girdiğimizde gözümüze ilk çarpan merdiven boşluğu ve hollere de duvar çıtası uygulaması yaptırabilirsiniz.  

 

Yatak odaları için daha şık bir görünüm elde etmek isteyenlerin yaptırdıkları duvar çıtası modelleri, yatak başlığının arkasındaki duvara yerleştirilebilir. Daha sade bir odanız varsa ve ince işlemelerden oluşan bir duvar çıtası isterseniz stropiyer olarak adlandırılan alçıpan duvar çıtaları modellerinden birini tercih edebilirsiniz. 

Duvar çıtası modelleri alçı ya da mdf üzerine boya şeklinde 2 türlü uygulanabilir. Alçı kalıpla yapılıp duvarın boyanmasını da gerektirdiği için profesyonel uygulamalarda çok tercih edilmez. Mdf uygulaması ise hazır bir şekilde getirilerek monte edilmektedir.  

Duvar çıtası uygulanırken mekânın hangi duvarına uygun olacağını iyi seçmek gerekir. Yanlış bir uygulama yapılması durumunda uygulandığı odanın olduğundan dar görünmesine neden olabilir.  

Mekanlarınızın iç dekorasyonu için sade bir duvar çıtası modeli seçebileceğiniz gibi, içine tablolar ya da duvar süsleri koyarak da kullanabilirsiniz. Duvar çıtalarında en sık kullanılan renkler gümüş ve altındır. Düz renk üzerine altın ya da gümüş çubuklar uygulamak isterseniz duvar çıtası modelleri yardımıyla uygulayabilirsiniz. Yaptırmak istediğiniz duvar çıtası modelinin renginden sıkılmanız durumunda daha sonra başka bir renge boyayabilirsiniz. 

2012 yılından beri blog yazarlığı yapıyorum. Amacım herkese faydalı olabilecek içerikler üretebilmek. Unutmayalım, "bilgi paylaştıkça çoğalan bir hazinedir"

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir