Domain Authority Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Merhabalar, bu yazımızda Domain Authority Nedir? sorunu yanıtlamaya çalışacağız. Domain Authority (DA), türkçesiyle domain otoritesi anlamına gelmektedir. Domain Authority, MOZ isimli firma tarafından geliştirilmiş olan bir nevi sıralama algoritmasıdır. Toplamda 40’tan fazla kriterden yararlanılarak oluşturulan bu algoritmada internetteki tüm sitelerin DA değerleri belirlenir. Bu değer 1 ile 100 arasındadır ve aşağıdaki görselde göreceğiniz üzere en popüler siteler olan Gooogle, Facebook, Twitter gibi sitelerin Domain Authority değerleri 100’dür.

domain authority nedir

Bir sitenin domain otoritesi yükseldikçe o sitenin arama motoru sıralamalarında yükselmesi kolaylaşır, ekleyeceğiniz yazılar rakip sitelerdeki yazılara göre daha kolay yükselmeye başlar, bu da sitenin ziyaretçi kazanması açısından oldukça büyük bir katkı sağlamış olur. Peki bir sitenin DA değerini yükseltmek için neler yapmak gerekiyor? Şimdi bunlara göz atalım.

Domain Authority Nasıl Yükseltilir?

Domain Authority değerini yükseltmenin birçok yolu vardır, bu değer başlarda daha kolay yükselse de zaman geçtikçe artması çok zorlaşmaktadır. Örneğin 20-30 arasındaki yükselmesi 70-80 arasındaki yükselmesine kıyasala daha kolaydır. Aşağıda domain authority değerini yükseltmek için gerekli kriterleri madde madde açıklamaya çalışacağız.

1-Kaliteli İçerik
Sitede yayınlanan içeriklerin kalitesi oldukça önemlidir ve son derece gereklidir. Domain Authority değerinizin yükselmesini istiyorsanız özgün ve faydalı içerikler üretmeye çalışın. Kısa içeriklerden uzak durun. Bir makale ortalama olarak 400-800 kelime arasında olmalıdır.

2-Backlinkin Önemi
Diğer sitelerden alacağınız linkler sayesinde DA değeriniz yükselecektir. Bu yüzden ücretli ya da ücretsiz backlink kazanmaya çalışın. Ücretsiz backlink kaynakları popüler sosyal medya ağlarını kullanabilirsiniz, ayrıca kaliteli içerikler ürettiğiniz taktirde başka blog yazarları tarafından paylaşılabilir, böylece doğal ve ücretsiz backlink elde etmiş olursunuz. Ücretli backlink için ise webmaster forumlarını tavsiye ederim. Çok fazla link çıkışı olmayan, temiz sitelerden ücretli backlink alabilirsiniz, bu linkler siteniz için oldukça etkili olacaktır.

3-İç Link İnşaası
Sitenizin içinde yayınladığınız yazılar ile diğer yazılar arasında link köprüsü kurmaya çalışın. Bu sayede alt sayfalarınız güçlenecek ve bu da Domain Authority değerinizin artmasını sağlayacaktır. İç link inşaası yaparken konu ile alakalı yazılarınıza link vermeye özen gösterin.

4-Mobil Uyumlu Tema
Sitede kullanılan temanın mobil uyumlu olması da önemli bir kriterdir. Bu yüzden hatasız kodlanmış bir responsive (duyarlı) tema kullanmaya çalışın.

5.Site Hızı
Temanın mobil uyumlu olması kadar hızlı olması da çok önemlidir. Eğer site yavaş açılıyorsa ziyaretçilerinizin hemen çıkma oranı artacaktır bu da SEO açısından son derece olumsuz bir durumdur. Bu nedenle Google hız puanı iyi olan bir tema seçmelisiniz, ayrıca kaliteli bir hosting paketi tercih etmelisiniz. Son olarak cache eklentileri kullanarak sitenizi hızlandırabilirsiniz.

6-Sosyal Medya Paylaşımları
Sitenizde yayınladığınız yazıları sosyal ağlarda paylaşarak doğal olarak backlink kazanabilirsiniz. Arama motorları son yıllarda sosyal medya paylaşımlarına çok önem vermeye başladı, bu nedenle sosyal ağlardan kazanacağız sinyaller çok ama çok değerli.

7-Domain Yaşı
Yukarıda yazdığımız maddeler ne kadar önemli olsa da Domain Authority değerinin artması zamanla olacak bir şeydir, bu yüzden biraz da sabretmeniz gerekiyor, domain yaşlandıkça otoritesi artacaktır.

2012 yılından beri blog yazarlığı yapıyorum. Amacım herkese faydalı olabilecek içerikler üretebilmek. Unutmayalım, "bilgi paylaştıkça çoğalan bir hazinedir"

1 yorum

  1. sukru demiray

    21 Eylül 2018 at 14:30

    5 yıllık domain hala 19 – 20 arası gezmekte ama benim de suçum var tabi. Yazınız güzeldi emeğinize sağlık.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir