Doğal Hamam Sabunu – Özellikleri ve Faydaları

Türk halkının gelenekleri arasında yer alan hamam kültürünün en önemli hususlarından birisi kuşkusuz kullanılan sabundur. Hamamlardaki konseptler vb. genellikle her yerde birbirine yakındır. Fakat içeride bulunan sabun, o hamamın kimliğini taşır. Sizlere doğal hamam sabunu özellikleri ve faydaları konusunda birkaç bilgi vereceğiz.

Hamam Sabunu Nedir?

Genellikle beyaz renkli olarak gördüğümüz ve her hamamda neredeyse aynı yapıda gözükse de, kullanımında farklı bir hale bürünen hamam sabunu, içeriğinde özel beyaz sabun kokusunu barındırır. Bu koku ile dışarı çıktığınızda çevreniz size “hamama mı gittin?” diye direkt sorabilir.

Hamam Sabunu Özellikleri

İçeriğinde zeytinyağı, hindistan cevizi yağı ve sheabutter yağı bulunur. Fakat bu bileşenler üreticiden üreticiye değişiklik gösterebilir. Biz, bu hususta piyasanın en kaliteli doğal sabun üreticisi olan Natura Sabun’u kıstas aldık ve ona göre bu üç önemli yağı belirttik. Ayrıca yapılan doğal sabun içinde SLS, paraben veya petrol türevi hiçbir ürünün bulunmaması ve mümkünse soğuk proses yöntemle üretilmesi gerekir.

Hamam Sabunu Faydaları

Sizlere maddeler halinde hamam sabunu faydaları konusunda bilgi vermek istiyoruz. Aşağıda sıraladıklarımız özellikleri diğer farklı toptan sabun ürünlerinde görebilirsiniz. Fakat hepsini bir arada bulabileceğiniz nadir temizlik ürünlerinden birisidir.

  • Egzamalı ciltler için faydalıdır. Karaciğer kaynaklı olmayan egzamada veya seboreik dermatitte kullananları memnun eder ve kızarıklıkların – kaşıntıların önüne geçer.
  • Sentetik madde vb. kimyasallar bulunmadığı için (üreticiden üreticiye değişir) bebeklerde dahi kullanılabilir.
  • Sedef sorunu yaşayan insanların ciltlerinde bulunan bu sedef sorununun minimize edilmesinde yardımcıdır. Düzenli kullanım gerektirir, bu yüzden toptan sabun şeklinde almanız daha düşük maliyeti sağlayacaktır.
  • Cildin doğal dengesinin korunmasında destekleyici bir rolü vardır. Kirleri ve pislikleri derinizden söküp atar.

Hamam Sabunu Kullanımı

Eğer perakende veya toptan sabun şeklinde hamam sabunu aldıysanız kullanımına dikkat etmeniz gerekir. Keyfi kullanımlar zarar vermeyecektir fakat fayda da sağlamayacaktır. Bu yüzden aşağıdaki talimatları uygulamaya özen gösterin.

Sabunu ılık su ile köpürtün ve bunu cildinize, yüzünüze veya saçınıza nazikçe sürün. Bir iki dakika boyunca sabunun cildinizde kalmasını sağlayın. Saç için de aynı süreyi kullanabilirsiniz. Ardından ılık suyla yavaşça sabunun olduğu bölgeleri yıkayarak durulayın. Hedeflerinize bağlı olarak günde minimum 1 kez bu işlemi uygulayın.

2012 yılından beri blog yazarlığı yapıyorum. Amacım herkese faydalı olabilecek içerikler üretebilmek. Unutmayalım, "bilgi paylaştıkça çoğalan bir hazinedir"

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir