DoFollow Backlink Nedir?

dofollow backlink nedir

Backlinkler referans olma bakımından ikiye ayrılır. Bunlar dofollow backlink ve nofollow backlinktir. Bu yazımızda dofollow backlink nedir? konusuna değineceğiz.

Dofollow backlink, sitenizde yer verdiğiniz linke güvendiğinizi ve backlinkte bulunan internet sitesine referans olduğunuzu gösterir. HTML kodlarında yazıya sıradan link verme işlemi do follow backlinktir. Dofollow backlinkte bulunan bir internet sitesi, link verdiği internet sitesinin kendi PR değerini kullanmanı sağlar. İyi bir internet sitesinde çok sayıda DoFollow backlinkler bulundurulmaması gerekir. Zira bu sayı ne kadar yüksek olursa, güvenirlik aynı oranda düşecektir.

Nofollow backlinkler zararlı değildir. Örneğin, bir internet sitesi çok sayıda site tarafından nofollow backlink yapılmış ise Google tarafından bu durum kötü karşılanmaz. Aksine az da olsa yararının olduğunu bile söyleyebiliriz. Baclink yaparken asıl önemli nokta, internet sayfasında toplam kaç tane DoFollow backlink bulunduğudur. Eğer bu sayı olması gerekenden çok da fazla ise her bir backlink ’in değeri düşer.

Bir sayfada bulunan bağlantı sayısına dikkat edilmesi gerekir;
Site içi linkleme ve site dışı linkleme işlemlerinde bir internet sayfasında Google tarafından tam sayısı kesin olmayan link miktarı bulunmaktadır. Tam sayısı kesin değildir, çünkü Google bunu çeşitli parametreler ile hesaplar. Örneğin, site eski bir site ise ve günlük tekil hiti yüksek, PR değeri ve TrustRANK değeri yüksek ise her sayfada ortalamanın üzerinde link kullanılabilir. Ancak yeni sitelerde ortalama üstü link kullanımlarında sayfa Google tarafından spawm olarak algılanır. Bu durum internet sitesi açısında ciddi zararlara yol açabilir. Google tarafından düşürme cezası alabileceği gibi filtre cezası da alabilir.

Dikkat edilmesi gereken noktalar;
Dofollow backlink yaparken Google botlarına hissettirmeden yapmak çok önemlidir. Unutmayın ki Google, internet erişiminde bulunan ve kendi uygulamalarında herhangi birisini kullanan kişilerin, ip adreslerini ve mac adreslerini bilir. Bu nedenle aynı ağdaki bilgisayarları dahi aynı kişi olarak kabul eder. Dofollow backlink çalışmasının yapıldığı ortam ve ortam sahipleri çok önemlidir. Örneğin, kendi internet siteniz var ve gmail hesabı ile Google Analitik, Adwords, Adsens gibi Google uygulamalarına katıldınız. Backlink yaparken aynı gmail hesabından alınmış bloglarda ya da internet sitelerinde backlink çalışması yaparken sınır aşmamalısınız. Çünkü Google, backlink çalışması yaptığınız sitenin sizin olduğunu bilir ve bu konuda ekstra güvenlik alır.

Siteyi yükseltmek için farklı kaynakları tercih edin;
Sitenizin gerek aram motorlarında yükseltirken olabildiğince farklı yerlerde dofollow backlink çalışmaları yapmalısınız. Aynı site üzerinden sürekli olarak tek bir kayağa DoFollow backlink yapılırsa, bu SEO çalışmanız amacına ulaşmayacaktır.

Dofollow backlink kaynakları hakkında daha fazla bilgi edinmek ve nasıl alabileceğinizi öğrenmek için aşağıdaki yazımı mutlaka okumanızı tavsiye ederim;

https://ismailarici.com/dis-seo-nedir-nasil-yapilir/

2012 yılından beri blog yazarlığı yapıyorum. Amacım herkese faydalı olabilecek içerikler üretebilmek. Unutmayalım, "bilgi paylaştıkça çoğalan bir hazinedir"

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir