Dış Seo Nedir? Nasıl Yapılır?

dış seo nedir?

SEO çalışmaları genel olarak iç seo ve dış seo çalışmaları olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu yazımızda off-page SEO kavramını inceleyeceğiz. Dış SEO çalışmalarını diğer sitelerden link elde etmek olarak tanımlayabiliriz. İç optimizasyonu tamamlanmış olan sitelerde bir yerden sonra dışarıdan link alma ihtiyacı oluşabilir, bu nedenle dış seo çalışmaları son derece önem taşımaktadır.

Kaliteli backlink inşaası sayesinde sitenizin otoritesi artar ve arama motoru sıralamalarında yükselmeniz kolaylaşır. Aşağıda dış seo çalışmalarınızı desteklemek amacıyla ücretsiz backlink elde edebileceğiniz bazı otoriter siteler paylaşacağım. Bu sitelerden elde edeceğiniz backlinkler sayesinde sitenizin otoritesi ve arama motorlarındaki görünürlüğü artacak.

Dış SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Birçok farklı kaynaktan farklı türlerde link elde etmek mümkündür. Bu linkler do-follow ya da no-follow olabilir. Tabii ki do-follow link almak daha etkilidir ama karma link inşaası oluşturmak daha doğal olacağı için no-follow link de elde etmelisiniz.

Kaliteli İçerik

Özgün ve okuyucuyu bilgi bakımından doyuracak içerikler üretmek backlink kazanmak için en doğal yöntemlerden biridir. Çünkü kaliteli içerikler ürettiğiniz zaman bu içerikler insanlar tarafından blog, sosyal medya, forum gibi otoriter platformlarda doğal olarak paylaşılacaktır ve siteniz tamamen doğal şekilde backlink kazanacaktır.

Misafir Yazarlık

Sektörünüzle alakalı özgün ve otoriter blog sahipleriyle iletişime geçerek siteleri için içerik üretebileceğinizi söyleyin. Bu sayede otoriter sitelerden doğal backlink kazanmış olursunuz. Bu yöntem zahmetli olmasına rağmen son derece faydalı bir backlink alma yöntemidir.

Sosyal Ağlar

Sosyal medya paylaşımları en kolay ve en etkili backlink alma tekniklerinin başında gelmektedir. Sosyal ağlara üye olarak buralarda paylaşım yapabilir ve doğal backlink kazanabilirsiniz. Buradaki 2018 Sosyal İmleme Siteleri Listesi yazımda paylaştığım sitelere üye olarak kendi sitenizde paylaştığınız içerikleri imleyebilirsiniz.

Forum Siteleri

İnternette birçok forum sitesi var. Bu sitelere kayıt olarak sitenizi tanıtabilirsiniz. Forumlardaki site tanıtımı kategorilerine konu açarak sitenizi tanıtabilirsiniz ya da sitenizdeki yazıları forumda paylaşıp site adresinizi kaynak göstererek backlink kazanabilirsiniz. Bu sayede hem kaliteli sitelerden backlink kazanmış olursunuz hem de sitenize ziyaretçi çekebilirsiniz.

Ücretli Link

Yukarıda anlattığım tüm yöntemler ücretsizdi, bunların dışında belirli bir ücret karşılığında link satın alabilirsiniz. Link satın almadan önce iyi bir araştırma yapmak gerekmektedir. Farklı sektördeki sitelerden link almak yerine kendi sektörünüzdeki sitelerden link almaya çalışın. Bu sayede rakipleriniz size link vermiş olacak ve çok daha faydasını göreceksiniz. Link satın almak için doğrudan site sahipleriyle iletişime geçebilir ya da webmaster forumları aracılığıyla alım yapabilirsiniz.

2012 yılından beri blog yazarlığı yapıyorum. Amacım herkese faydalı olabilecek içerikler üretebilmek. Unutmayalım, "bilgi paylaştıkça çoğalan bir hazinedir"

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir