cPanel Full Yedek Alma ve Geri Yükleme

c panel yedek alma

Günümüzde web site sahiplerinin düzenli olarak yedek almaları sitelerinin yayın hayatına uzun süreler devam etmesi açısından önem barındırıyor. Örneğin sitenin barındığı sunucuda teknik bir sorun meydana gelebilir, site hacklenebilir, dosyalarınıza virüs bulaşabilir ve ya bir düzenleme yaparken kodlarınız bozulabilir. Bu gibi durumlarda ve sitenizi başka bir hosta taşıyacağınız zamanlarda Full Backup yardımınıza koşuyor. Şimdi size cPanelkontrol sisteminde yedek alma ve yedeği geri yükleme işlemlerini anlatalım.

Full Yedek Alma ve İndirme

www.siteadresi.com:2082 url’sine girip bilgilerinizle cPanel’e giriş yapın. Kontrol paneliniz Türkçe ise Yedekler kısmına, İngilizce ise Backup kısmına girin.

Buradan ister full yedek alabilir isterseniz de parça parça yedekler alabilirsiniz. ( FTP’de ki public_html dosyalarınız, veritabanınız gibi ) Fakat siz site taşıyacağınız zaman ve ya güvenlik için yedek alacağınız zamanlarda Tam yedek indir/oluştur butonuna tıklayın. Gelen kısımda Yedek İstikameti bölümünü Ana Dizin olarak seçin ve yedek oluştur butonuna tıklayın. Bu işlemden sonra sistem tam yedeğinizi oluşturmaya başlayacak. Bu bir kaç dakika alabilir. Go back butonuna basın ve bir süre bekledikten sonra sayfayı yenileyin. Yedek oluştuğunda size indirme bağlantısı gözükecek ve tıklayıp bilgisayarınıza indirebileceksiniz. Bu dosyayı aynı zamanda FTP ana dizininizde bulabilirsiniz.

Full Yedeği Geri Yüklemek

Yedek dosyası size .tar.gz şeklinde inecektir.  Winrar yardımıyla dosyayı açabilirsiniz. Yedeğin içindeki “Homedir” klasörünün içinde sizin sitenizin sunucuda bulunduğu dosyalar var. Public_html’nin içinde scriptinizin ve dosyalarınızın yedeğini görebilirsiniz. Eğer sorunlu bir dosyanız var ise buradaki yedek dosyalar ile bu sorunu giderebilirsiniz. Siteyi başka bir sunucuya taşıyacaksanız ise bu klasörü komple masa üstüne indirip yeni sunucuya FTP aracılığıyla aktarabilirsiniz.

Sırada veritabanı yedeğinize ulaşmak var. Yine yedek dosyanızı winrar yardımıyla açın. İçinde “Mysql” adlı klasörü göreceksiniz. Bu klasörün içindeki kullaniciadiniz_dbismi.sql şeklinde ki dosya sizin veri tabanınızın yedeği. Eğer sitenizi yeni bir hosta taşıyorsanız public_html dosyalarını FTP’ye attıktan sonra bu veritabanı dosyasını da phpmyadmin’den içe aktarmanız gerekiyor. cPanel mysql veritabanları kısmından tabloyu oluşturduktan sonra yine cPanel’den phpmyadmin bölümüne girin. Sol taraftarn kurduğunuz tabloyu seçin ve üst menüden içe aktara tıklayın. kullaniciadiniz_dbismi.sql biçimindeki dosyanızı seçin ve aşağıdaki git butonuna tıklayın. Bu işlemde tablolarınn büyüklüğüne göre bir kaç dakika sürebilir.

Yedek alma ve geri yükleme işlemleri bu kadar. Günlük ve ya bir kaç güne bir alacağınız tam yedekler sitenizin hayatını kurtarabilir. Hostunuzu taşıyacağınızda da bu yöntemi kullanarak yaklaşık 15-20 dakika gibi bir sürede işleminizi tamamlayabilirsiniz. İşlemle ilgili sorularınızı aşağıdaki yorum kısmından sorabilirsiniz.

2012 yılından beri blog yazarlığı yapıyorum. Amacım herkese faydalı olabilecek içerikler üretebilmek. Unutmayalım, "bilgi paylaştıkça çoğalan bir hazinedir"

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir