Blog Yazarlığında Başarılı Olma Tavsiyeleri

Uzun zamandır bloguma içerik girmiyordum. Bugün başımdan geçen bir olay üzerinde bu yazıyı yazmak ve sizinle paylaşmak istedim. Bugün ki konumuz ” başarı nasıl gelir ? “. Konunun açılma nedeni ise çalışmayı ve düzeni bilmeyen insanları görmemden kaynaklanıyor.

Bu zamana kadar hayatımda hep ortalama bir öğrenci oldum ve tahminimce önümdeki öğrencilik dönemimde de böyle devam edeceğim. İnek olarak tasvip ettiğim sürekli çalışan tiplerden değildim haylaz olarak nitelendirdiğim tembel öğrencilerden hiç olmadım. Ben gerektiğinde çalışmayı gerektiğinde eğlenmeyi bilen bir öğrenciydim.

Öyle ki dersi derste dinler sınava hiç çalışmadan 70-80 alırdım biraz tekrar, yüksek almam için bana yetiyordu. Tüm bunların olmasının tek nedeni benim açımdan düzen ve disiplindir. Geçen sene Barış Özcan  ağabeyimin kanalı ile tanıştım ve onun zinciri kırma adlı videosunu izleyip çok etkilendim o videoya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Buradaki disiplinide kendimde uygulamaya çalıştım, bazı aksiliklerden dolayı tam olarak uygulama şansım olmasada büyük bir oranda uyguladım. Benim için zinciri kırma hedefi günlük derslerim için kısa bir tekrardı geçen sene bunu başardım okuldan geldikten sonra günde ortalama 10 dakika tekrar yaparak iyi bir ortalamayla sınıfımı geçtim.

Düzene Nasıl Girerim ?

En can alıcı nokta burasıdır. Öncelikle size şunu belirteyim günlük olarak düzene giremezseniz yarının programını yarın değil bugünden yapmalısınız. Bu sadece bir örnek, bir haftanın programını bile hazırlayabilirsiniz. Kendinize arkadaşlarınıza ayıracağınız vakti belirleyebilirsiniz.

Kendinize bir hedef belirleyin ne alanda başarı yakalamak istiyorsunuz ? Bunu belirledikten sonra ne yaparsam başarılı olabilirim ? sorusunu sorun kendinize bu cevabıda aldıktan sonra bunu günlük periyotlarınıza ekleyin her gün bu hedefenizi gerçekleştirin gerçekleştirdiğiniz günüde takvimin üstünde işaretleyin. İşte yıl sonunda zinciri parçalayacak ve hedefinize emin olun varacaksınız.

Beynimizi bir sporcu olarak düşünürsek bu sporcuyu düzen ve disipline sokmalıyız ki sporcumuz bize başarıyı getirsin. Düzende olmayan ve çalışmayan bir sporcudan başarı beklenir mi hiç ?

İlk başlarda hedeflerinizi gerçekleştiremediğiniz günler olacaktır asla yılmayın mutsuz olmayın. Benimde başıma geldi bu olaylar, yaşayacağınız duyguları biliyorum. Bir anda bir düzene girmek her yiğidin harcı değildir. Bir süre sonra emin olun hedefinizi gerçekleştiremediğiniz gün kalmayacak kendinizi tıpkı bir saat gibi ayarlayacaksınız.

2017 yılına bir hedef koyarak girin mesela günde 20 dakika yürüyüş yapacağım. Çok kolay bir hedef otobüsten bir durak daha erken inerek hedefinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bu hedefinizle birlikte sağlıklı bir yaşama kavuşabilirsiniz. Benim bu sene hedefim günde 20 dakika kitap okumak ne kadar başarılı olacağımı dönem dönem paylaşacağım.

Düzeni Koruyun

Kendinizi düzene soktuktan sonra bu düzeni korumaya dikkat edin. Bu düzeni bozmak için uğraşanlar olacaktır özellikle arkadaşlarınız 🙂 . Sizi gezmeye davet edecekler, eğlenmeye çağıracaklar asla görevinizi yerine getirmeden gitmeyin.

2012 yılından beri blog yazarlığı yapıyorum. Amacım herkese faydalı olabilecek içerikler üretebilmek. Unutmayalım, "bilgi paylaştıkça çoğalan bir hazinedir"

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir