WordPress Blog Yazarak Para Kazanmak

Birkaç yıl önce, bloglamanın hobi ya da çocukları hakkında nasıl konuşacaklarını söyleyen anneler için sadece bir çıkış noktası olduğunu düşündüm. Ancak, geçen yıl blogcuların wordpress sitelerini para kazanmak için kullanabileceğini öğrendim. Hatta bazıları bloglarına kariyerleri gibi davranıyorlar. Bloglar aracılığıyla para kazanmak, mutlaka web sitenizde ürün satmanız gerektiği anlamına gelmez. Burada çevrimiçi para kazandığım tüm yollardan bahsediyorum ve bunun bir kısmı da pasif gelir. İnternet üzerinden para kazanmanın iyi bir yolu bağlı kuruluş pazarlamasıdır. Nasıl bağlı kuruluş pazarlamaya başlayabileceğinizi ve WordPress’te blog yazarak nasıl para kazanabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

1. Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing) Nedir?
Satış Ortaklığı, bir blogcu (yayıncılar) ve satıcı (bağlı kuruluş) arasında bir tür kazan-kazan durumudur. Bağlı kuruluş çevrimiçi olarak yayınlanacak veya satılacak öğeleri seçer ve reklamlarını yerleştirebilecekleri uygun bir kitleye sahip bir yayıncı bulmak zorundadır. Artık bir müşteri reklam bağlantısını tıkladığında ve en sonunda bir komisyona benzeyen bir satın alım yaptığında, para blogcuya gelir. Bu sayede iki taraf da kazanmış olur. Blogunuz üzerinden hosting ve domain firmaları ile satış ortaklığı yaparak para kazanabilirsiniz.

2.Wordpress Kurulumu

Çevrimiçi para kazanmaya başlamak istiyorsanız, önce kendi web sitenizi oluşturmanız gerekir. Bir etki alanı adına ihtiyacınız olacak. Godaddy ile çalışmanızı öneririm. Diğer seçeneklerden daha ucuz olması önemli bir avantaj sağlıyor.

3.Hosting

Şimdi de domaininizi barındırabileceğiniz bir sunucu gerekiyor. Bunun için Güzel Hosting ve Turhost firmalarını tavsiye edebilrim. Türkiye’deki hosting şirketleri arasında en iyi fiyat-performansa sahip firmalardır.

4. WordPress Teması Kurun
Bir wordpress teması sitenizi güzel yapan şeydir. Tema satın alabileceğiniz birçok yer var, WordPress’in ücretsiz temalarını da kullanabilirsiniz.

5. İçerik Oluşturmaya Başlayın
Artık oldukça cazip bir blog oluşturduğuna göre, artık bağlı kuruluşların blogunuzun kurulduğunu ve etkin olduğunu görmek isteyeceği için içerik oluşturmaya başlayabilirsiniz.

6.Satış Ortaklığı Sitelerine Kaydolun

Başlangıçta, çeşitli ortaklık programlarına kaydolmanız gerekir. Satış yapabilmenizi sağlamak için, tanıttığınız ürünlerin ve hizmetlerin kendi içeriğinizle oldukça alakalı olduğundan emin olun. Aksi takdirde, herhangi bir ürün hattının kendi markanızla alakalı görünmesini sağlayacak kadar yaratıcı olun. Yeni başlayanlar için  Amazon önerilir. Ancak daha sonra, blogunuz belirli bir üne kavuştuktan sonra, bağlı şirketler size daha iyi gelebilir.

7.Daha fazla bilgi edinin
Böylece, bir şeyleri denemek, denemek ve Facebook gruplarındaki insanlara sormak için çok fazla zaman gönderebilirsiniz. Fakat benim için zamandan tasarruf etmek için zaten çevrimiçi para kazanan insanlardan öğrenmeye başlamak zorunda kaldım. Birkaç programa yatırım yaparak bir yıl ileri atladığımı hissediyorum. Ayrıca Pinterest’te bir kurs ve Trafik oluşturmanın daha fazla yolunda bir kurs aldım. Bu sayede kendimi çok daha hızlı geliştirdim.

8.Trafik Çekme
Artık bağlı kuruluş programınız için oluşturduğunuz yeni içeriğe trafik yönlendirmeye başlamanız gerekiyor. Pinterest sizi blogunuza yönlendirmeye başlamanın harika bir yoludur. Sayfa görünümlerinizi bu şekilde artırmak için Tailwind gibi bir program kullanmanızı da şiddetle tavsiye ederim

2012 yılından beri blog yazarlığı yapıyorum. Amacım herkese faydalı olabilecek içerikler üretebilmek. Unutmayalım, "bilgi paylaştıkça çoğalan bir hazinedir"

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir