Barkod Kullanım Alanları

Barkod olarak bilinen ve tüm ürünlerin arka kısımlarında yer alan minik beyaz zeminli ve siyah yazılı bölmeler, aslında hayatımızda büyük bir role ve öneme sahiptir. Giyimden gıdaya, beslenmeden kozmetiğe, mobilyadan diğer alışveriş ürünlerine varana kadar tüm ürünlerde barkod olması zorunlu bir uygulamadır. Bir nevi etiket olarak da bilinen ve kabul edilen barkotlar, ürünlerin sağlığı, nerede yapıldığı, nereden geldiği ve hangi ülkeye ait olduğunu öğrenmek için basılan etiketlerdir. Yiyeceklerde, giyeceklerin etiketlerinde ve daha büyük tüm ürünlerin etiketlerinde yer alan barkotların zemini beyazdır. Beyaz zemin üzerinde yer alan siyah çizgi ve rakamlar ise, bu barkoda bağlı ürün hakkında oldukça detaylı bilgiler veriyor. Küçücük görünen barkod etiketi aslında ürünle alakalı çok fazla detaya sahip bir alandır.

Barkod Nedir Ve Nasıl Kullanılır?

Ürünlerin ambalajlarına ya da direkt olarak etiketleri üzerine yapıştırılan barkotlar, ürünlerin çok daha fazla sayıda bir anda alınmasına yardımcı oluyor. Tüketiciler için de üreticiler için de büyük bir öneme sahip olan barkotlar sayesinde, aldığınız ürünler hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Ürünlerin üzerlerinde yer alan barkotlar, alışveriş esnasında kasaya okutuluyor. Kasada yer alan barkod okuyucu kısmı, barkodu hızlıca okuyor ve ürünün fiyatı, son kullanma tarihi, ne zaman ve nereden geldiği, menşei ülkesinin neresi olduğu, hangi işletme tarafından ürünün üretildiği ve benzeri bilgiler hızlıca elde edilebiliyor. Aynı zamanda bu barkotlar sayesinde, alınan ürünlerin sayısı ne kadar olursa olsun, çok hızlı bir şekilde işlemler gerçekleştirilebiliyor.

Alışverişi Hızlandıran Barkod Sistemi

Kullanılmasının temel amacında alışverişi hızlandırmak yatan barkod sistemi, aynı zamanda ürünlerin daha derli toplu bir şekilde yerleştirilmesine de olanak sağlıyor. Hangi ürünün hangi reyona yerleşeceğine de barkotlar sayesinde kısa sürede karar vererek işleme geçebiliyorlar. Ürünlerin yanı sıra barkotlar aynı zamanda elektrik, su, doğalgaz gibi faturaların üzerlerinde de kullanılır. Bir çok ürün deposunun üretim, tüketim ve giriş çıkışlarında dahi bu barkod sistemlerinin kullanımına yer verilerek işlemler çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Barkod sisteminden faydalanmak ise oldukça kolaydır. Bir muhasebe alanında dahi, dilediğiniz şekilde barkod sisteminden faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda sağlık ve eczane alanında da oldukça popüler hale gelmeye başlamıştır.

Barkod Numarası Nelerden Oluşuyor?

Barkod kullanılmasının en temel nedeni hız kazanmaktır. Bu hızı kazanabilmek adına barkotların üzerlerinde kalın ve ince birbirine paralel çizgiler yer alıyor. Çizgilerle doğru orantılı olarak da numaralandırmalara yer veriliyor. İlk başlayan numara, hangi ülke koduna ait olduğunu gösteriyor. Sonraki kısımlar ise sırayla firma kodunu, ürün kodunu ve kontrol kodunu sunuyor. Böylece bu numaralar sayesinde tüm bilgilere erişim sağlanıyor. Sizler de belirli bir alanda barkod kullanmak istediğinizde ve daha detaylı bilgilere sahip olmak istediğinizde https://www.barkodonline.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

2012 yılından beri blog yazarlığı yapıyorum. Amacım herkese faydalı olabilecek içerikler üretebilmek. Unutmayalım, "bilgi paylaştıkça çoğalan bir hazinedir"

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir