Anti SEO Nedir? Önleme Yolları Nelerdir?

Anti SEO, seo konusunda son derece önemli olan, birçok internet sitesi sahibinin başına bela olabilen can sıkıcı bir yöntemdir. Peki ama anti SEO nedir ? Anti SEO yöntemi siz arama motorlarında üste çıkmak için çabalarken sizin rakip firmanız veya sizin sitenizi sabote etmek isteyen kişiler tarafından yapılan bir hacking yöntemidir.

Sizler sitenizi yukarı çıkarmak için birçok yöntem denesiniz ve başarılı olsanız bile dışarıdan müdahale edilmesi sonucu bütün çabalarınız boşa gidebilmektedir. Anti SEO’yu kimler yapar? Sorusunun ise aslında birçok cevabı var. Size rakip olan bir firmanın yapabileceği gibi başarılı olmanızı istemeyen bir firmada yapabilir. Aynı zamanda bazen yaptığınız yanlış anahtar kelimeler ve yanlış backlinkler yüzünden sizde kendi sitenize istemeden anti SEO yapmış olabilirsiniz. Bu yüzden sitenize backlink alırken ve içeriklerinize anahtar kelime eklerken dikkat etmelisiniz.

Tavsiye Yazı: SEO Nedir?

Anti SEO çalışmasının yapıldığı nasıl anlaşılır? Sorusunun cevabı da site sahipleri tarafından çok merak ediliyor. Sitenize anti SEO yapılıp yapılmadığını ilk olarak sitenizin spam içerikler içerisinde olup olmadığını öğrenmelisiniz. Sitenize dışarıdan bir link çalışması yapılıp yapılmadığını da backlink kontrol siteleri sayesinde yapabilirsiniz.

Anti SEO engellemek aslında zannedildiği kadar zor bir işlem değildir. Anti SEO engellemek için Webmaster Tools hesabı oluşturarak sitenize zararlı bağlantılar eklenmesini önleyebilirsiniz. Ayrıca sitenize bir spam çalışması yapılıp yapılmadığını öğrenebilirsiniz. Sitenize anti SEO yapıldığı takdirde kurtulmanız çok zor olacaktır. Bu yüzden ne kadar sürekli takip etmek zor olsa da sitenizi arama motorlarında takip etmeyi kendinize alışkanlık haline getirmelisiniz.

Anti SEO yapmanın organik SEO yapmaktan daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden sitenize herkes anti SEO yapabilir. Anti SEO yapacak olan kişi sitenizin kodlarına veya analitik hesabınıza erişemediği için genellikle dışarıdan verilen linklerle yapılır. Sitenize anti SEO yapmak isteyen birisi sitenize sizin kategoriniz ile alakası olmayan sitelerden veya pornografik sitelerden aşırı derecede backlink alımı yaparak sitenizin arama motorlarında sıralamalarda alt sıralara düşmenize sebep olabilir.

2012 yılından beri blog yazarlığı yapıyorum. Amacım herkese faydalı olabilecek içerikler üretebilmek. Unutmayalım, "bilgi paylaştıkça çoğalan bir hazinedir"

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir