Ankara Antlaşması Vizesi

Ankara Antlaşması 1963’te Avrupa Birliği ve Türkiye arasında imzalanmıştır. Bu antlaşma bozulmadığı sürece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları anlaşma dahilindeki ülkelere  sermaye şartı olmaksızın iş açma ve serbest meslek sahibi olarak ikamet etme hakkına sahip olacaktır.

Bu ülkelere İngiltere de dahildir. 1973’te İngiltere’nin Avrupa Birliği’ne katılımı ile uygulanmaya başlanan antlaşmaya dahil vize işlemleri daha sonra İngiliz Hükümeti tarafından durduruldu ve bazı yeni şartlar getirilerek devam edilmek istendi. Türkiye Cumhuriyeti bu karara karşı dava açtı ve kazandı. Bu sayede Ankara Antlaşması Vizesi ile İngiltere’ye gidip iş kurabilir, orada çalışabilir hatta 5 yıl sonunda İngiliz vatandaşlığı alınabilir.

Bu vize ile İngiltere’de eğitim de alabilirsiniz. Bu vizenin alımı oldukça zordur. Ankara Antlaşması Vizesi başvurusu için alanında uzmanlaşmış birinden destek almak başvuru sonucunuzun olumsuz olma ihtimalini en aza indirecektir. Başvurunuzun reddi halinde bir uzmandan yardım alarak itiraz edebilirsiniz.

Ankara Antlaşması Vizesi başvurusu için bazı şartları yerine getirmelisiniz. İngiltere’de yapacağınız mesleğin serbest iş olarak belirlenmesi gerekmektedir. Ayrıca İngiltere’de yapacağınız meslek konusunda tecrübeli ve kalifiye olduğunuzu da belgelerle kanıtlamalısınız. İşinizi kuracak ve işiniz yükselene kadar sizi idare edecek sermayeniz olması gerekmektedir. Aynı zamanda İngiltere’de kuracağınız işin ailenizin ve sizin geçiminizi karşılayabileceğinden de emin olmalısınız. Belirli derecede (iş ve hayatınızı sürmek için yetecek kadar) İngilizce de bilmelisiniz.

Ankara Antlaşması Vizesi ile ilgili daha fazla bilgi için : http://ingilterecalismavizesi.com/

2012 yılından beri blog yazarlığı yapıyorum. Amacım herkese faydalı olabilecek içerikler üretebilmek. Unutmayalım, "bilgi paylaştıkça çoğalan bir hazinedir"

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir